Forum serwisu RC AUTO
  * RC AUTO    * e-mail do ADMINA    * FAQ    * Szukaj   * Użytkownicy
* Zaloguj   * Zarejestruj
Teraz jest Pt mar 29, 2024 6:07 am

Teraz jest Pt mar 29, 2024 6:07 am




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor
PostNapisane: Cz mar 06, 2014 4:15 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 05, 2014 4:31 pm
Posty: 12
Witam wszystkich !
Chciałbym się pochwalić moim składanym modelem w skali 1:5 :D Jako że od zawsze interesowałem się mechaniką, od małego miałem marzenie, aby skonstruować kiedyś swój własny pojazd. Konstrukcja prawdziwego samochodu wymagała zbyt dużej ilości miejsca i funduszy, dlatego postanowiłem, że skonstruuje model samochodu, gdyż od dziecka interesowałem się modelarstwem. Moją inspiracją do działania stała się Baja 5B. Wiele osób odrzucało mój pomysł skonstruowania takiego pojazdu mówiąc, że jest to niewykonalne. Dużo osób nie wierzyło w to przedsięwzięcie, jednak wiedziałem, że zakup modelu nie da mi tyle satysfakcji co jego budowa i mimo wszystko wziąłem się do pracy :D
Sporą ilość części nabyłem na portalach aukcyjnych i w sklepach modelarskich pod zamówienie. Początkiem był okazyjny zakup kompletnego tyłu od Carsona(dyfer, półosie, przeguby, wahacze, stabilizator, piasty, łożyska itp) za 300zł. Silnik kupiłem nowy, od zwykłej kosy spalinowej o pojemności 30ccm, mocy 5,2KM i max 12000obr/min. Następnie zakupiłem kolejne części, tym razem od Reely Carbon Fighter, tzn:przednie wahacze, zwrotnice, kompletny układ kierowniczy, wał kardana, amortyzatory. Koła od Traxxas Revo 3.3. Całość została przymocowana do płyty aluminiowej o grubości 4mm, giętą na bokach dla zwiększenia twardości. Zbiornik, to zwykły metalowy pojemnik po utwardzaczu do malowania samochodów :) Przewody paliwowe wykonane zostały z przewodów hamulcowych stosowanych w samochodach (miedź). Jako hamulec, wykorzystałem nowy zacisk z roweru z hamulcami tarczowymi. Tarcza została wykonana na tokarce i zamontowana na koszu sprzęgłowym. Najwięcej problemów sprawiła przekładnia, która została zrobiona z 3 wiertarek :D Początkowo koła zębate obracały się w panewkach, aktualnie jest w pełni ułożyskowana. Całość sterowana jest za pomocą aparatury Modelcraft RCGT3 2,4GHz. Serwomechanizmy firmy Tower Pro w zupełności wystarczają (układ kierowniczy-30kg, gaz/hamulec-16kg). Poniżej załączam zdjęcia, lecz są kiepskiej jakości, dla zainteresowanych postaram się o lepsze :) Model, jak na wykonanie 'domowe' chodzi bardzo fajnie. Prędkość maksymalną, czyli ok. 70km/h uzyskuje w niecałe 5s. Koszt wykonania, w granicach 2000 zł, satysfakcja z jazdy-bezcenna :D Słucham Waszych propozycji, co o tym sądzicie ? :D wypowiadajcie się, chętnie odpowiem na każde pytanie :)

http://fotoo.pl/show.php?img=745132_img ... 8.jpg.html
http://fotoo.pl/show.php?img=745135_img ... 5.jpg.html
http://fotoo.pl/show.php?img=745139_img ... 7.jpg.html
http://fotoo.pl/show.php?img=745138_img ... 9.jpg.html
http://fotoo.pl/show.php?img=745137_img ... 9.jpg.html
http://fotoo.pl/show.php?img=745136_img ... 8.jpg.html
http://fotoo.pl/show.php?img=745134_img ... 7.jpg.html
http://fotoo.pl/show.php?img=745133_img ... 9.jpg.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz mar 06, 2014 5:02 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 15, 2010 5:36 pm
Posty: 986
Lokalizacja: Podhale
I to jest prawdziwe modelarstwo kocham takie projekty i chyle czoła moge coś dodać?
Zabuduj zebatki przekładni by tam coś nie wpadło np; kamyk

_________________
......


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz mar 06, 2014 5:47 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 05, 2014 4:31 pm
Posty: 12
Dziękuję! Przekładnie zabudowałem tuż po zrobieniu zdjęć, więc jest bezpieczna :D Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So mar 08, 2014 8:53 pm 
Offline

Dołączył(a): N cze 30, 2013 11:44 am
Posty: 361
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki
Super sprawa, szacun się należy. Da się ten model przypisać do jakieś grupy: buggy ? truggy ? Na zdjęciach nie widziałem żadnej budy, będzie coś pasowało czy zostanie jak jest ?

_________________
Pozdrawiam
Michał Simiński


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So mar 08, 2014 10:02 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 05, 2014 4:31 pm
Posty: 12
Dobrze radzi sobie w trudnym terenie, więc przypiszmy go do Truggy :) Z karoserią jest dylemat. Aktualnie nie ma żadnej :D wytłoczka, taka jak w Baji 5T wygląda rewelacyjnie, ale koszt jej zakupu jest trochę wysoki jak na taki element. Myślałem, żeby zrobić coś na wzór Baji 5B, czyli takiego 'ruraka'. Pomysłów na materiał było kilka: pręty poliamidowe (wadą jest kłopot z łączeniem), albo rurki stosowane jako instalacja CO w domu. Może ma ktoś jakiś pomysł z czego by można było coś takiego wykonać ? :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So mar 08, 2014 10:34 pm 
Offline

Dołączył(a): N cze 30, 2013 11:44 am
Posty: 361
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki
Też chciałem zrobić coś samemu i nadal mam taki zamiar, tylko miał być elektryk taki z napędem 6S żeby to konkretnie śmigało. Chciałem zrobić z drutu stalowego ale nie wiem na ile taka konstrukcja będzie sztywna ( będzie również ciężka). A wiesz może z jakich rurek jest baja zrobiona ?

_________________
Pozdrawiam
Michał Simiński


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So mar 08, 2014 10:41 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 05, 2014 4:31 pm
Posty: 12
Początkowo ten model posiadał płytę stalową, ale był zbyt ciężki, dlatego jest aluminiowa i nie mogę zastosować tak ciężkiej konstrukcji ponownie :) z tego co się orientuje, to Baja ma te pręty wykonane z plastiku, bądź też może to być inny materiał a powlekany tylko plastikiem. Ciężko powiedzieć.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So mar 08, 2014 11:39 pm 
Offline

Dołączył(a): N cze 30, 2013 11:44 am
Posty: 361
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki
A orientujesz się czy na rynku są dostępne jakieś plastiki które stosunkowo łatwo połączyć i nadające się do takiego typy autka ? Rozważałem jeszcze rurki miedziane, ale nie bardzo mam to czym polutować.

_________________
Pozdrawiam
Michał Simiński


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N mar 09, 2014 2:35 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 05, 2014 4:31 pm
Posty: 12
Obawiam się, że zwykły plastik nie byłby wystarczająco wytrzymały. Musiałby być jakoś zbrojony wewnątrz, a takie nie wiem gdzie można dostać. Rurki miedziane byłyby lepszym rozwiązaniem. Można polutować, są różne łączniki, kątowniki itp. Najlepszy jest do tego palnik, ale lutownicą 'kolbą' też sobie dasz radę. Na pewno dostaniesz taką np. w Castoramie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N mar 09, 2014 3:08 pm 
Offline

Dołączył(a): N cze 30, 2013 11:44 am
Posty: 361
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki
Lutownica to moje podstawowe wyposażenie :D , to nie problem. Kwestia jest taka że nie znalazłem cienkich rurek miedzianych, w necie najcieńsza fi 10mm czyli dość dużo chyba.
Myślałem jeszcze nad stalowym profilem zamkniętym lub małym ceownikiem - na samą konstrukcję ramy

_________________
Pozdrawiam
Michał Simiński


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N mar 09, 2014 4:13 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 15, 2010 5:36 pm
Posty: 986
Lokalizacja: Podhale
cina81 napisał(a):
Lutownica to moje podstawowe wyposażenie :D , to nie problem. Kwestia jest taka że nie znalazłem cienkich rurek miedzianych, w necie najcieńsza fi 10mm czyli dość dużo chyba.
Myślałem jeszcze nad stalowym profilem zamkniętym lub małym ceownikiem - na samą konstrukcję ramy

http://allegro.pl/rurka-rura-miedziana- ... 37435.html
tniesz gniesz lutujesz :D Są różne średnice i grubości :)
A do lutowania rurek tego typu, to polecam paste i mały palnik :wink:

_________________
......


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N mar 09, 2014 4:26 pm 
Offline

Dołączył(a): N cze 30, 2013 11:44 am
Posty: 361
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki
Widzisz, a ja szukałem w sztangach, twardej. Nie wiem czy taka nie będzie zbyt miękka na konstrukcję modelu. Ten sam producent ma też fi 6mm co prawda, ale nie jestem do końca przekonany. Budę można pewnie z tego zrobić. Nie wiem czy profil stalowy (aluminiowy ?) nie będzie lepszy na wykonanie ramy. Alu będzie lżejsze, muszę jutro na składzie metalowym zobaczyć co można kupić.

Sorry za zrobienie OT, proszę moderatora o przeniesie postów nie związanych z temat do tego wątki viewtopic.php?f=8&t=70043
gdzie zamierzam dalej prowadzić dyskusję.

_________________
Pozdrawiam
Michał Simiński


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N mar 09, 2014 7:31 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 31, 2013 1:08 pm
Posty: 792
Lokalizacja: Świnoujście
Szacun za pracę !
Ale załóż czym prędzej budę, by nie straszył ludzi :mrgreen: :mrgreen:

A może, skoro się zabrałes od podstaw, to sam odlej jakąś budę..?? po co w jakieś rurki sie bawić. Ładniej wygląda z budą leksanową , a i mocne to to jest.

_________________
RC8T (e-konwesja):Xerun 150A,LEOPARD 4274 KV2000, BMS-630MG
Savage XS Flux:Ezrun 80A,Vector4000,SF-10W
Mini Recon RTR,katamaran i kilka helikopterów


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn mar 10, 2014 4:36 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 05, 2014 4:31 pm
Posty: 12
Z tym, że nigdy takich rzeczy nie robiłem. Mógłbyś mi coś podpowiedzieć ? Skąd wezmę formę ? Będę wdzięczny za pokierowanie :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn mar 10, 2014 4:55 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 31, 2013 1:08 pm
Posty: 792
Lokalizacja: Świnoujście
Nie poradzę w tej kwestii niestety

_________________
RC8T (e-konwesja):Xerun 150A,LEOPARD 4274 KV2000, BMS-630MG
Savage XS Flux:Ezrun 80A,Vector4000,SF-10W
Mini Recon RTR,katamaran i kilka helikopterów


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest Pt mar 29, 2024 6:07 am


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL