Forum serwisu RC AUTO
  * RC AUTO    * e-mail do ADMINA    * FAQ    * Szukaj   * Użytkownicy
* Zaloguj   * Zarejestruj
Teraz jest Pt mar 29, 2024 6:47 am

Teraz jest Pt mar 29, 2024 6:47 am




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor
PostNapisane: Pn mar 03, 2008 8:50 am 
Offline

Dołączył(a): So lis 26, 2005 6:56 pm
Posty: 3859
Lokalizacja: Warszawa
Jednym z najczęściej spotykanych dylematów młodszych adeptów modelarstwa jest kwestia jak kupić coś dobrego za niewielkie posiadane zasoby.

Rady, weź i dozbieraj, nie znajdują u nich posłuchu co zrozumiałe - nikt nie chce wiecznie czekać.

Co więc zrobić by za posiadane zasoby kupić niezły model....

1. Czy warto kupić używany?
Kiedyś była taka anegdota: kup używany samochód od przyjaciela to nie będziesz miał ani przyjaciela, ani samochodu.

Obawa przed zakupem modelu w który już za chwilę trzeba będzie włożyć więcej pieniędzy w częściach niż cena jego zakupu jako nowego egzemplarza nie zawsze jest bezpodstawna.
Czy warto więc kupować używany? Tak jeśli ma odpowiednią cenę. To co napiszę nie jest popularne, ale nie powinna ona przekraczać 50% ceny nowego modelu. Zaś wszelkiego rodzaju dodatki powinny być traktowane jako bonus (najwyraźniej poprzednik uznał, że bez nich nie da się jeździć na jego poziomie, skoro je kupił). Często jest tak w skali 1:1, dodatkowe wyposażenie nie ma proporcjonalnego odzwierciedlenia w cenie sprzedaży używanego auta.
Szacując cenę zakupu warto pamiętać, że nie cena sklepowa powinna być punktem zakupu ale cena rynkowa. Nie ma sensu odnosić do ceny TT-01w ATA, skoro można go kupić, sprowadzić, nowego za 50% tejże.
Czyli używany powinien być jeszcze tańszy.

Niestety, sytuacja kupno-sprzedaż jest potencjalnym źródłem konfliktu. Jedna strona chce jak najtaniej kupić druga jak najdrożej sprzedać. Jedna chce poznać słabe strony konstrukcji i jej wady, druga zamaskować je zaletami. Dotyczy to i nowych i używanych podzespołów.

2. Części
Kwestia, która jest często zaniedbywana to cena części do danego modelu. Zaczynając zabawę w modelarstwo, często się słyszy, że model tym się różni od zabawki, że każdy element jak ulegnie uszkodzeniu to można wymienić albo kupić w jego miejsce lepszy.
A modele się psują....
Dlatego kupując model tak samo ważnym zagadnieniami są:
- dostępność części
- ich cena
- ich trwałość.
Tanie używane modele, czasami dlatego są tanie, że albo nie ma do nich części, albo są drogie, albo cały czas trzeba je wymieniać (to samo dotyczy nowych).
Tu nie ma większej różnicy pomiędzy modelami a autami 1:1. Więcej pieniędzy zarabia się na serwisie niż na sprzedaży modelu.

Jeśli w opisie "okazji" jest bogata lista ulepszonych podzespołów naszego wypatrzonego modelu i przewyższa ona wartość samego modelu, to warto się nad tym chwilę zastanowić. Dla kogo ta transakcja będzie właściwie okazją...

3. Skala
Niedocenianym moim zdaniem eksperymentem myślowym jest manewr:
jeśli mam za mało środków to kupię mniejszy model.
Porównując wyposażenie, części, ba nawet sam model ze skali 1:18 vs 1:10 dość łatwo zauważyć, że mniejszy jest sporo tańszy. Sam model potrafi być 2 razy tańszy. jego akumulator 3-4 razy. Silnik bezszczotkowy 2 razy, itp. itd.
Jeśli więc ogranicza mnie budżet warto odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego pcham się w 1:10. Żeby mieć większego? Jakiś kompleks?

Buggy 1:18 nie będzie dużo wolniejsze od buggy 1:10, tak samo skacze.
Torówka jest tak samo przyczepna, i na rzeczywistym torze pokona model 1:10 który kosztował te same pieniądze.
MT 1:18 też sobie poradzi w terenie.
A zabawa będzie mnie kosztowała 3 razy mniej.
Tak samo kwestia zawodów. Nie sądzę by zawodnicy ligi mikro mieli gorszą zabawę niż Ci z edycji 1:10. W obu cyklach można się realizować.

Reasumując. Odpowiedź na pytanie mam 600zł i chcę kupić dobry model i wyposażenie nie jest prosta. Ale powinna zawierać alternatywę: jeśli masz taki limit to szukaj używanego mikrusa z dobrego źródła.
I zrób bilans ile możesz przeznaczyć nie na start do tej zabawy, ale potem na jej kontynuację. Bo te 600zł to będzie co najwyżej początek kosztów jakie poniesiesz.

_________________
Pozdrawiam Serdecznie,

Robert


Ostatnio edytowano Pn mar 03, 2008 10:18 am przez KiT, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 03, 2008 9:43 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 20, 2005 10:11 am
Posty: 2778
Lokalizacja: Pabianice
Proponuję podwiesić ten temat. Robercie, dobra robota :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 03, 2008 9:50 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 15, 2005 12:13 pm
Posty: 937
Lokalizacja: Szczecin
Temat podwiesiłem.

_________________
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 03, 2008 10:04 am 
Offline

Dołączył(a): N lip 09, 2006 3:11 pm
Posty: 933
Lokalizacja: Łódź- Łódź 37 lat
No w końcu dobry poradnik dla "zadających pytania"...

Nie zgodzę się z Tobą w jednej kwestii. Ceny. To na ile wycenia właściciel swój używany model zależy od bardzo wielu czynników. Zależy też czyj to model. Przyjęcie 50% jako podstawy wyliczeń ma sens jeśli kupujemy model używany od nieznajomego, nie znając jego przeszłości. Modele podobnie jak skala 1:1, tracą szybciej bądź wolniej na wartości i zależy to od wielu czynników. Dodatkowo porównując takie same modele, ale pierwszy należy do osoby dorosłej, która czynnie udziela się w zawodach, drugi zaś do dziecka, nie mającego pojęcia jak wyczyścić i nasmarować łożyska nie dziwmy się, że model pierwszy będzie droższy- czasem nawet do 75% wartości, jeśli posiada "tuning" profesjonalny.

I na koniec:

nie ma znaczenia ile model "wyciąga"!!! prędkość maksymalna jest czynnikiem absolutnie nieistotnym. Co z tego, że kupicie model jadący 80-90 kmh skoro nie będziecie nad nim panować i zostaniecie mistrzami prostej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sty 10, 2009 11:24 pm 
Offline

Dołączył(a): Pn lip 30, 2007 11:31 am
Posty: 83
Lokalizacja: Warszawa/Ostrołęka
Również odnośnie ceny... KiT jeśli kiedyś będziesz sprzedawał model z 'WYPASAMI' za cenę bez WYPASÓW to daj znać.

Ceny modeli jak i części są kształtowane przez dystrybutorów, a to kształtuje ceny używek oczywiście wliczając ich stan.

Ja mając do kupienia model z prawie nowym serwem za 300zł ceny rynkowej które przy wycenie osobnej modelu kosztuje mnie 100zł raczej bym się nie zastanawiał i zapłacił 100zł za serwo + cena modelu, jest jeszcze pytanie kto co lepszego potrzebuje w modelu.

Poza tym cena rynkowa to cena w Polskich sklepach, czyli m.in. w ATA, ale trzeba znaleźć najtańszą w Polsce i do niej się odnosić przy sprzedaży.
Czemu nasi sprzedawcy używanych samochodów nie mają cen jak w np Niemczech, przecież tam są tańsze? Bo żeby mieć cenę Niemiecką musisz się o to mocniej postarać, analogicznie sam sprowadzić. Sprzedawca nie będzie martwił się tym, że w USA jest taki sam model taniej... najpierw trzeba go sprowadzić i zadbać o wszystkie formalności, nikt przecież nie zabrania, i albo sprzedawca model sprowadził albo po prostu kupił u nas. Stąd ceny nie mogą być u nas na rynku wtórnym brane z zagranicy.
Jest jeszcze kwestia popytu i podaży, ceny aut 1:1 drastycznie zmalał gdy przybyło ich w dużych ilościach na nasze drogi, ceny w salonach stały i powiedzmy, że stoją w miejscu. Jak przybędzie tak samo modeli, to też będą tanie na rynku wtórnym, pomimo, że w salonach (sklepach modelarskich) ceny się utrzymają.

Pozdrawiam

_________________
Monster GT 4.6


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sty 27, 2009 10:00 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt mar 07, 2006 7:38 pm
Posty: 5261
Jest jeszcze kwestia od kogo kupujemy.Wiadomo,że podwórkowiec ma model,które różne rzeczy przeżył,a jego pozbycie się jest ratunkiem przed "zgonem"(nie jest to reguła ale...).
Model od zawodnika wiadomo,z bedzie zadbany,a jeszcze lepiej od zawodnika sponsorowanego wiadomo,że sprzedawany jest nie z powodów końca żywota.Taki zawodnik wymienia mdel w jakimś cyklu i jest to często sprzęt w bardzo dobrym stanie.

_________________
O organizatorach PMMS RC IPN nie ma nic do powiedzenia...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lut 02, 2009 3:37 pm 
Offline

Dołączył(a): So lis 26, 2005 6:56 pm
Posty: 3859
Lokalizacja: Warszawa
Zaremba Lesław napisał(a):
Jest jeszcze kwestia od kogo kupujemy.Wiadomo,że podwórkowiec ma model,które różne rzeczy przeżył,a jego pozbycie się jest ratunkiem przed "zgonem"(nie jest to reguła ale...).
Model od zawodnika wiadomo,z bedzie zadbany,a jeszcze lepiej od zawodnika sponsorowanego wiadomo,że sprzedawany jest nie z powodów końca żywota.Taki zawodnik wymienia mdel w jakimś cyklu i jest to często sprzęt w bardzo dobrym stanie.


Niestety ani pierwsza ani druga zasada nie jest regułą... :(

Myślę, że warto obejrzeć model, jak jest taka możliwość, przed zakupem i zapytać na forum o opinię o danej osobie, poczta pantoflowa duużo daje, a już absolutne minimum to przeczytanie zastrzeżeń z działu giełda...

_________________
Pozdrawiam Serdecznie,

Robert


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz kwi 30, 2009 5:02 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 26, 2009 9:17 pm
Posty: 363
jeśli chodzi o jak najtańsze kupowanie modelu to kup jak ja-kupiłem model bez szarpanki i nie mam do niego podgrzewacza... podgrzewacz zrobiłem własnoręcznie, jak i szarpanke przy użyciu samego łożyska jednokierunkowego... efekt żałosne odpalanie samochodu ale 100zł w kieszeni:)Mój pomysł z dorabianiem jest chwilowy bo zbieram kase na te części... :D

_________________
HB IC-8 Truggy | Hitec | Grp | powered by SH
---------------------------------------

Do Zobaczenia na zawodach


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 24, 2019 12:35 pm 
Offline

Dołączył(a): N sty 22, 2017 8:22 pm
Posty: 2
Jak mówi, stare ale prawdziwe przysłowie - z pustego nawet Salomon nie naleje. I coś w tym jest. Jak można pozyskać kapital? Wśród popularnych sposobów jest kredyt oraz oszczędzanie. Kredyt daje natychmiastowy efekt, oszczędzanie daje wolny, długi efekt. Pytanie co jest lepsze? Trudno stwierdzić, jest to indywidalna decyzja, ale osobiście nie lubię się zadłużać, nie lubię długów. Lepiej oszczędzać, zwłaszcza, że form imożliwości oszczędzania jest naprawdę bardzo dużo.
Zachęcam jeszcze tutaj do sprawdzenia LINK, dobra promo bankowe.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Teraz jest Pt mar 29, 2024 6:47 am


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL