Forum serwisu RC AUTO
  * RC AUTO    * e-mail do ADMINA    * FAQ    * Szukaj   * Użytkownicy
* Zaloguj   * Zarejestruj
Teraz jest Śr cze 24, 2026 8:07 pm

Teraz jest Śr cze 24, 2026 8:07 pm




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor
PostNapisane: Śr lis 24, 2004 12:30 am 
Offline

Dołączył(a): Cz paź 21, 2004 8:57 am
Posty: 49
Lokalizacja: Krakow - Nowy Sacz
Witka !!!

Chyba kazdy chcialby wiedziec ile jego model moze "wyciagnac". Ja tez, i tak powstal uklad do pomiaru predkosci a przy okazji temperatury silnika. Jest on tez bardzo pomocny w regulowaniu skladu mieszanki.

Krotki opis:
Uklad jest oparty na miroprocesorze PIC16F628. Pomiar predkosci odbywa sie za pomoca czujnikow optycznych, nadajnik i odbiornik podczerwieni. Czujniki sa wymontowane z myszki. Zasada jest prosta, kolo zebate znajdujace sie na wale ma otwory. Nadajnik montujemy po jednej stronie kola, a odbiornik po drugiej. Gdy kolo sie kreci, przyslania czujnik, co powoduje impuls do procka. Procesor zlicza impulsy i na tej podstawie mierzy przejechamy dystans. Mierzac ilosc impulsow w ciagu okreslonego czasu mamy predkosc. Uklad posiada kalibracje: po wejsciu do kalibracji musimy przejechac 1 metr modelem. Procek zliczy ilosc impulsow na jeden metr i bedzie je wykorzystywal do obliczania drogi.
Pomiar temperatury jest wykonywany przez czujnik DS1820. max temp to 125 stopni C (257 stopni F). Takie jest ograniczenie dla czujnikow polprzewodnikowych, dlatego w kolejnej wersji bede chcial wykorzystac jakis inny czujnik, aby zwiekszyc zakres do jakis 200 stopni C.
Teraz musismy jakos odczytac zmierzone wartosci. Uklad posiada wyswietlacz 1x8 znakow. Jednoczesnie jest wyswietlana aktualna temperatura i max predkosc. Jesli chcemy dokonac kolejnego pomiaru predkosci naciskamy przycisk i wartosc zostaje zresetowana.

Ponizej sa fotki jak to wyglada w modelu.
Obrazek

Obrazek

Linkdo schematu

To jest prototyp, ktory powstal w kilka dni. Trzeba jeszcze popracowac nad jakas obudowa. Czujniki mozna umiescic na przewodach itp. Potestujemy zobaczymy co bedzie sie sprawdzalo.

Moj Buggy osiagnal max predkosc 50km/h. ale za bardzo sie grzal wiec zmienilem sklad mieszanki i teraz max to 45km/h. Temp teraz oscyluje kolo 120 stopni C.

Jesli ktos chcialby sobie cos takiego zrobic, to moge podelsac na email plytki PCB i program do procka.

A teraz przyszlosc:
kolejna wersja bedzie skladala sie z dwoch czesci:
1) pomiar temp, predkosci, napiecia akumulatora w modelu
2) wyswietlacz na aparaturze i kilka klawiszy, moze stoper.
Komunikacja bedzie sie odbywac na czestopweliwosci 433MHz, a aktualne dane beda na biezaco wyswietlane.
Gdy ta wersja bedzie gotowa, prawdopodobnie pojawi sie mozliwosc zakupu na allegro oraz schematy na www dla tych co beda chcieli sami to sobie zlozyc.

Komentarze, uwagi, pomysly mile widziane :)

Pzd.
Waldo


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 24, 2004 1:25 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 02, 2003 6:19 pm
Posty: 878
Lokalizacja: 100LICA,
brawo!!! swietna sprawa

sam nie mam spalinki, ale jestem pewien, ze takie cacuszko chcialby miec kazdy kto ma takie autko (jesli nie na stale, to przynajmniej zeby zalozyc od czasu do czasu dla dokonania jakichs pomiarow) - szczegolnie z mozliwoscia zdalnego odczytu wynikow na jakiejs przystawce do aparatury :D profesjonalna sprawa 8)

czy czujnikiem temperatury jest taka dioda jak ta widoczna na fotce ponizej procka i na prawo od opornika? nie pamietam jej oznaczenia, ale jest ona wykorzystywana w termometrach Nord Elektronika (sam nawet kiedys taki zlozylem, nie chwalac sie :wink: ) i tam napisane jest, ze wytrzymuje ona temp. do + 150 stopni Celsjusza - zawsze to deko wiecej...

jeszcze jedna sprawa - czujnik predkosci chyba niekoniecznie da sie zainstalowac w kazdym modelu - no bo co jesli w kole zembatym jest wiecej niz jeden otwor? O.K. w sumie to mozna zakleic wszystkie oprocz jednego, albo i nie, po prostu kilka migniec bedzie robilo za jedno (nie ma to znaczenia, przeciez wszystko zalezy od kalibracji), ale co jesli model wyposazony jest w skrzynie biegow? skoro predkosc mierzona jest przez czujnik z myszki to czy nie daloby sie mierzyc predkosci przez skierowanie go w kierunku podloza, tak jak to jest realizowane w myszce? W modelach terenowych od podlogi do podloza jest calkiem spory dystans i rzeczywiscie, pomiar moglby byc niemozliwy ale w modelu on-road odleglosc ta wynosi ledwie kilka mm.... takiego szybkosciomierza nie trzeba by nawet bylo kalibrowac - wystarczyloby ustawienie "fabryczne" :D

a moze w ogole byloby warto tez pomyslec o rozdzieleniu funkcji termometru i szybkosciomierza - moze np. ktos posiadajacy elektryka chcialby mierzyc tylko predkosc? chociaz w elektryku w sumie tez mozna mierzyc temperature silnika...

ciekawa sprawa, mnostwo pomyslow i zastosowan...

_________________
"życia nie mierzy się liczbą wykonanych oddechów. miarą życia są chwile, kiedy oddech wstrzymujemy"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 24, 2004 10:10 am 
Offline

Dołączył(a): Cz paź 21, 2004 8:57 am
Posty: 49
Lokalizacja: Krakow - Nowy Sacz
Dodalem opis gdzie co jest na fotce. Czujnik temperatury jest zamontowany na glowicy, obok swiecy. W kolejnej wersji bede chcial zalozyc jakis czujnik temp. na podczerwien, bezdotykowy.

Czujnik predkosci mozna zamontowac w kazdym modelu, niezaleznie od tego ile jest otworow na kole. Ja np. mam 6 otworow. Wlasciwie, im wiecej otworow tym dokladniejszy pomiar (ale bez przesady, powiedzmy ze 20 otworow na kole to juz strasznie duzo). Do tego wlasnie sluzy kalibracja, uklad sam rozpoznaje ile jest impulsow na 1 metr. Wystarczy nacisnac przycisk 1, potem potwoierdzic przyciskiem 2 ze chcemy dokonac kalibracji, przejechac modelem jeden metr, nacisnac przycisk 1 i gotowe. Uklad zapamieta ile jest impulsow (otworow) na jeden metr. Nawet jak wylaczymy zasilanie, wartosc bedzie potem odczytana z eepromu. Wiec kalibrujemy tylko raz.

Co do skrzyni biegow. Pomiar jest dokonywany na wale, za skrzynia. Wiec obroty sa zawsze tak samo proporcjonalne do predkosci.

I teraz cos o czujniku predkosci. Sa to zwykle diody nadawcza i odbiorcza na podczerwien. Dlatego podczernien, zeby zminimalizowac wplyw swiatla slonecznego. Czujniki sa wymontowane ze zwyklej "kulkowej" myszki (najzwyklejsza za 10zl, ja akurat mialem jakas uwalona w smieciach :) ). Nie jest to czujnik z myszki optycznej wiec nie mozna skierowac go w podloze i mierzyc tak predkosci. Ale pomysl calkiem fajny, trzeba by wyprobowac jak to sie by sprawdxzalo. Jeden tylko minus, wiekszy koszt...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 24, 2004 10:51 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 09, 2004 12:57 pm
Posty: 1319
Lokalizacja: Warszawa praga Auto: Academy SP3 1/12, Tunder Tiger TIGER4WDS Associated TC3 Team Kit HPI E10 Drift
SUPER SPRAWA mam elektryka i sam takie coś mam zamiar zrobić.
Jaki jest koszt produkcji?
no i jak się prohramuje ten procesor?

_________________
http://photobucket.com/albums/b357/SeQ_PL/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 24, 2004 11:15 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 15, 2004 1:32 pm
Posty: 929
Lokalizacja: Bytom
Witam,
Ekstra pomysł. Jakiego układu będziesz używał do komunikacji radiowej. Jeżeli mówisz o paśmie 433MHz to chyba najodpowiedniejsze będą układy firmy Radiometrix (BiM). Można je bezpośrednio podłączyć do procka który posiada USART (linie Tx,Rx). W czym napisałeś program sterujący do PIC'a (asembler, C). Ciekawym rozszerzeniem takiego układu byłoby wyposażenie w moduł fail-safe. Posiadam doświadczenie jeżeli chodzi o transmisje danych właśnie z wykorzystaniem modułów Radiometrix i procesorków PIC. Zrealizowałem odczyt danych z modelu śmigłowca (Hirobo, spalinowy). Dane pomiarowe są przekazywane na ziemię i tam na komputerze można zobaczyć ich wizualizcję (położenie helikoptera względem ziemi 3D).
Obrazek
Oprócz helikoptera moduły radiowe wykorzystuję do sterowania robotami które grają w piłkę nożną (Soccer Robot). Czekam na dalsze wyniki (bo mam zamiar kupić samochodzik spalinowy) i życzę powodzenia.[/img]

_________________
Tylko śmigłowce :)


Ostatnio edytowano Cz lis 25, 2004 11:02 am przez Krzysiek Jaskot, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 24, 2004 12:15 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 27, 2003 9:11 pm
Posty: 592
Lokalizacja: Chorzow Auto: Kyosho pure-teen gx-12
A ile cie wynioslo zbudowanie tego?? Moze bedziesz po prostu takie robil i sprzedawal?? Bylbym chetny

_________________
Kyosho pure-teen gx-12

Mam go i pcham go :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 24, 2004 1:59 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz paź 21, 2004 8:57 am
Posty: 49
Lokalizacja: Krakow - Nowy Sacz
Cena orientacyjna to:
procek 15zl
czujnik temp 18zl
wyswietlacz 19zl
reszta elektroniki jakies 5zl

Do programowania procka sluzy zlacze na plytce 5 pinowe lub mozna go wyciagnac i zaprogramowac w programatorze. Koszt najtanszego programatora do PICow to jakies 8zl. Programator zwie sie JDM
www.ic-prog.com

Transmisja bedzie sie odbywala przy pomocy ukladow Microchipa. Maja oni PICa 8 nozkowego z wbudowanym nadajnikem RF. Odbiornik tez jakis maja, w tej chwili nie pamietam numerkow. Oczywiscie moze sie to zmienic. Wszystko zalezy od ceny i dostepnosci scalakow.
A jak wyglada sprawa z układami firmy Radiometrix? (cena, dostepnosc, rozmiary, parametry...)

Program jest napisany w C. (asembler poszedl w odstawke, za duzo czasu zajmowalo pisanie :) )


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 24, 2004 3:35 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 15, 2004 1:32 pm
Posty: 929
Lokalizacja: Bytom
Witam,
Strona Radiometrix'a http://www.radiometrix.com/ układ BIM-40-433 MHz zasięg 120 m transfer 40kbit/s, cena ok 26Ł to trochę dużo ale są naprawdę niezłe. Można także przeczytać parę ciekawych informacji.

_________________
Tylko śmigłowce :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 24, 2004 5:16 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 27, 2003 9:11 pm
Posty: 592
Lokalizacja: Chorzow Auto: Kyosho pure-teen gx-12
A czy zajal bys sie kiedys robieniem ich seryjnie?? Wedlug mnie bylby duzy stopien zainteresowania

_________________
Kyosho pure-teen gx-12

Mam go i pcham go :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 24, 2004 6:09 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz paź 21, 2004 8:57 am
Posty: 49
Lokalizacja: Krakow - Nowy Sacz
Jak zrobie kolejna wersje (radiowa), to pojawi sie kilka sztuk na allegro. Ale to za jakis miesiac lub raczej nawet dwa.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 24, 2004 6:27 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 27, 2003 9:11 pm
Posty: 592
Lokalizacja: Chorzow Auto: Kyosho pure-teen gx-12
To juz masz pewnego jednego kupca :D:D::D

_________________
Kyosho pure-teen gx-12

Mam go i pcham go :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 24, 2004 10:06 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz sty 29, 2004 8:00 pm
Posty: 392
Lokalizacja: Rytwiany............ Auto: narazie brak...
bardzo ciekawy projekcik :) co do transmisji danych bezprzewodowo to looknij sobie ten modol :) : http://www.soyter.com/index.php?pid=53
z tego co wiem chwala go lecz sam nie uzywalem. acha moja jeszcze jedna uwaga:
z tego co sie dowiedzialem powino sie mierzyc nie temperature gory glowicy lecz dolu(to tak co do mierzenia temperatury).

co do mozliwosci mozna by je jeszcze poszezyc o pomiar napiecia akumulatorow odbiornika(to raczej w wersji radiowej by bylo przydatne, tak jak pisales).
i jeszcze w przyszlosci dolaczenia do tego np jakis ledow czy cos do swiatel i zalanczania ich zdalnie(jesli ktos nie ma aparatury 3 kanalowej)

a tak z ciekawosci jeszcze: dlugo zajelo ci opracowanie ??

_________________
auta narazie brak :(


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 25, 2004 9:29 am 
Offline

Dołączył(a): Cz paź 21, 2004 8:57 am
Posty: 49
Lokalizacja: Krakow - Nowy Sacz
W wersji radiowej przewiduje komunikacje tylko w jedna strone, od modelu do aparatury. Dlatego zalaczanie urzadzen (LEDow) nie bedzie mozliwe.

Pomiar napiecia aku odbiornika, oczywiscie ze bedzie :)

Zrobienie calosci, od projektu do zamontowania w modelu zajelo efektywnie jakies 20 godzin pracy. Zaczalem w poniedzialek i skonczylem w piatek. Robotka wieczorami. :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 25, 2004 1:46 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 27, 2003 9:11 pm
Posty: 592
Lokalizacja: Chorzow Auto: Kyosho pure-teen gx-12
A ty jestes elektronikiem z zawodu czy jak?? Bo tak szczerze mowiac to nic nieromie z tego schematu :D:D:D

_________________
Kyosho pure-teen gx-12

Mam go i pcham go :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 25, 2004 3:56 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz paź 21, 2004 8:57 am
Posty: 49
Lokalizacja: Krakow - Nowy Sacz
Zawodowo projektuje elektronike i soft do samochodow (Honda, Saab, Fiat, Opel,....... w zasadzie wszystko co jezdzi). Specjalnosc kopmputery pokladowe.

Tu pracuje:
www.delphi.com


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Teraz jest Śr cze 24, 2026 8:07 pm


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL