Forum serwisu RC AUTO
  * RC AUTO    * e-mail do ADMINA    * FAQ    * Szukaj   * Użytkownicy
* Zaloguj   * Zarejestruj
Teraz jest N maja 12, 2024 4:41 pm

Teraz jest N maja 12, 2024 4:41 pm




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor
PostNapisane: Wt sty 15, 2008 9:40 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 12, 2004 8:22 am
Posty: 3628
Lokalizacja: Wrocław
Witam

Zaczalem sobie ostatnio przegladac sklepy w poszukiwaniu jakiejs kolejnej zabawki i moj wybor (chyba) padl na asso rc18b i fajnie by bylo zasilic go juz bezszczotka i tu moje pytanie. Czy jest jakas alternatywa dla mamby? Moze cos tanszego i przede wszystkim dostepnego od reki w Polsce? Nie chce wydawac kolejnych tysiecy na zabawke, ktora bedzie sluzyc tylko i wylacznie do zabawy pod domem. Po przewertowaniu kilku tematow na forum znalazlem taki regulator http://www.rcskorpion.pl/product_info.p ... ts_id=3315 . Czy nada sie on do zasilania silnika klasy mamby? Od razu mowie, ze nie znam sie na elektryce wiec pytam Was, bardziej doswiadczonych. Czy takie silniczki beda odpowiednie http://nastik.pl/silnik-bezszczotkowy-g ... -1232.html http://nastik.pl/keda-b203015s-p-103.html , czy ktorys z nich sie nada? Wiem, ze najlepiej gdyby w autku zamontowac silnik "inrunner" czy jakos tak, ale niestety nie wiem jak rozpoznac go na zdjeciach (bo chyba sie da, czy jestem w bledzie?)

A moze Wy macie juz jakies zestawy godne polecenia?

Jeszcze pytanko jesli chodzi o zasilanie. Oczywiscie w parze z bezszczotka idzie zasilanie li-pol ale w tej dziedzinie jestem jeszcze wiekszym noobem niz w silnikach. Moja wiedza konczy sie na podstawowym ladowaniu ni-mh a z polimerami do czynienia mam jedynie w komorce. Tak wiec prosze o wytlumaczenie lopatologicznie czego potrzebuje, oprocz oczywiscie pakietu i odpowiedniej ladowarki, aby dobrze naladowac pakiet li-pol. Czy balancer jest niezbedny? Jakies w miare tanie ladowarki znajda sie na rynku? Znalazlem jakies akuzy lipol za ok 50zl za 7,4v ok 1400mah, dobre to to?

Dzieki za wszelkie rady i opinie na ten temat, bede wdzieczny jesli ktos pomoze mi przebrnac przez te nowe, dla mnie, dziedziny modelarstwa.


Ostatnio edytowano Śr sty 23, 2008 8:29 am przez Piotr Michalski, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 15, 2008 11:09 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 20, 2005 10:11 am
Posty: 2778
Lokalizacja: Pabianice
Zacznijmy od akusów, dlaczego Lipo? lipo ma sens jeśli potrzebujesz napięcia 11,1V (tzw. lipo 3s). Lipo 2s czyli 7,4V poza większą wydajnością prądową i mniejszą wagą nie jest lepsze od NiMH 7,2V. Poza tym trwałość Lipo jest dużo niższa niż NiMH. Dodatkowo jeśli Lipo to regulator musi lipo obsługiwać tzn. odciąć zasilanie jeśli napięcie spadnie do bodajże 3V na celę czyli w przypadku Lipo 2s 6V. Dalsze rozładowanie poniżej tego progu jest bardzo niezdrowe dla ogniwa. Osobiście jeżdżę na Vapex-ach NiMH 1400mAh i szczerze je polecam.

Co do elektroniki to oprócz Mamby jest jeszcze Tekin i wciąż zapowiadany Novak ale są droższe od Mamby. Tekin ma tą zaletę że jest do kupienia w Polsce w Proximie.

Jeśli chodzi o adaptację bezszczotkowych zestawów od samolotu/heli to podobno nie uzyskasz zamierzonego efektu, model będzie mulił na starcie o ile w ogóle ruszy z miejsca. Piszę "podobno" bo nie testowałem takiej konfiguracji ale na forach lotniczych pojawiał się ten wątek i stąd moje stwierdzenie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 15, 2008 11:27 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 12, 2004 8:22 am
Posty: 3628
Lokalizacja: Wrocław
Przemek Morawski napisał(a):
Zacznijmy od akusów, dlaczego Lipo? lipo ma sens jeśli potrzebujesz napięcia 11,1V (tzw. lipo 3s). Lipo 2s czyli 7,4V poza większą wydajnością prądową i mniejszą wagą nie jest lepsze od NiMH 7,2V. Poza tym trwałość Lipo jest dużo niższa niż NiMH. Dodatkowo jeśli Lipo to regulator musi lipo obsługiwać tzn. odciąć zasilanie jeśli napięcie spadnie do bodajże 3V na celę czyli w przypadku Lipo 2s 6V. Dalsze rozładowanie poniżej tego progu jest bardzo niezdrowe dla ogniwa. Osobiście jeżdżę na Vapex-ach NiMH 1400mAh i szczerze je polecam.

Co do elektroniki to oprócz Mamby jest jeszcze Tekin i wciąż zapowiadany Novak ale są droższe od Mamby. Tekin ma tą zaletę że jest do kupienia w Polsce w Proximie.

Jeśli chodzi o adaptację bezszczotkowych zestawów od samolotu/heli to podobno nie uzyskasz zamierzonego efektu, model będzie mulił na starcie o ile w ogóle ruszy z miejsca. Piszę "podobno" bo nie testowałem takiej konfiguracji ale na forach lotniczych pojawiał się ten wątek i stąd moje stwierdzenie.

Jesli chodzi o lipolki to rzeczywiscie, poczytalem troche i raczej odpuszcze sobie na teraz. Zostane przy nimh, ew. moze zamiast 6 dam o cele, 2 wiecej.
Co do Tekina to niestety ceny sporo wykraczaja poza moj budzet przeznaczony na ten "projekt".
O typowych zestawach do loniakow nie myslalem. Myslalem raczej nad skompletowaniem czegos odpowiedniego. I tak ten regulator, ktory podalem ma funkcje car wiec powinno byc ok, teraz tylko pytanie co z silnikiem? Oczywiscie wolalbym innerrunnera, czy te, ktore podalem wyzej sa takie? Czy nie bedzie problemu z chlodzeniem? A i ostatnie pytanie, jak to jest z tymi sensorami? Na forum ostatnio przewinal sie temat tanich zestawow bezszczotek z nitroteka i nie wiem czy to wlasnie nie Ty Przemku pisales, ze sa one bez sensorow i beda problemy z wolna jazda.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 15, 2008 12:02 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 20, 2005 10:11 am
Posty: 2778
Lokalizacja: Pabianice
Regulator owszem ma tryb car ale z tego co jest napisane bez hamulca, tylko przód/tył. Poza tym jak coś jest do wszystkiego to jest do ... niczego :) W kwestii sensorów to zarówno Mamba jak i Tekin są silnikami bezsensorowymi, Novak Mongoose będzie chyba pierwszym sensorowym silnikiem do mikro. Generalnie sensorami aż tak bardzo bym się nie przejmował. Silniki które przedstawiłeś są typu inrunner i zamontowac w samochodzie się je da ale jak sie będą spisywać to nie mam pojęcia.

EDIT: Silnik typu outrunner jest TUTAJ Różnicę widać gołym okiem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 15, 2008 2:23 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 26, 2006 11:01 pm
Posty: 1399
Lokalizacja: Kraków
Jest wiele kombinacji.

Z tego co slyszalem ostatnio bardzo chwalony jest zestaw ESC Quark 33A + Aon np 4900kv dla off roadow.

Mozna tez kombinowac z Hackerem E30-11L (5920kv) lub nieco wiekszym Inrunnerem.

_________________
Maciej Stąpór
1:8 - HB e-LSP, HB e-L2PE


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 15, 2008 5:05 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 26, 2005 4:36 pm
Posty: 435
Lokalizacja: Łódź
Maciolus napisał(a):
Jest wiele kombinacji.

Z tego co slyszalem ostatnio bardzo chwalony jest zestaw ESC Quark 33A + Aon np 4900kv dla off roadow.
.


tak sprawdza sie idelanie, ale i tak wszytsko da sie przelozeniem ustawic...

_________________
ŁÓDZKI KLUB MODELARSTWA SPORTOWEGO

IC-8 BUGGY: Xray XB808 2010 specs + NOVA PLUS 4 / RB K9
IC-8: Kyosho Evolva + Nova
E12: Xray XII LINK + Nosram 4,5T + GM 95 + KO PDS-951 + NiMH
E18 2WD: Robitronic Scalpel + CS 10000


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 15, 2008 7:31 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 02, 2004 11:03 pm
Posty: 396
Lokalizacja: Sosnowiec
Przemek Morawski napisał(a):
Regulator owszem ma tryb car ale z tego co jest napisane bez hamulca, tylko przód/tył.

Regulator Roxxy 930 ma hamulec w trybie car.
Z informacji uzyskanych od sprzedającego wiem że można ustawić dla tego trybu dwa mody: przód - hamulec lub przód-tył-hamulec. Nie ma natomiast możliwości regulacji siły hamowania. Co do możliwości pracy w różnych trybach (uniwersalności) to w zasadzie jest to sprawa oprogramowania, a sam regulator jak na sprzęt do wszystkiego ma jak dla przeciętnego użytkownika wystarczające możliwości programowania. Niestety żeby je w pełni wykorzystać trzeba mieć odpowiedni programator, co niestety podnosi cenę zestawu i przestaje być konkurencyjny cenowo dla np. mamby.

_________________
Pozdrawiam :-)
Slash 2 WD
X-Ray T1FK05, M18
1/16 Slash/Revo

Jammin CRT.5 electric


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 18, 2008 10:40 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 12, 2004 8:22 am
Posty: 3628
Lokalizacja: Wrocław
A czy ktos moze mi powiedziec jak wyglada sprawa wytrzymalosci tej "chinskiej podrobki" asso rc18b? Bo jak narazie na Rojnie nie ma oryginalu i, jak to zwykle bywa, niewiadomo kiedy bedzie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 18, 2008 10:50 pm 
Offline

Dołączył(a): Pn lip 25, 2005 12:22 pm
Posty: 2336
Lokalizacja: Poznań
Piotr Michalski napisał(a):
A czy ktos moze mi powiedziec jak wyglada sprawa wytrzymalosci tej "chinskiej podrobki" asso rc18b? Bo jak narazie na Rojnie nie ma oryginalu i, jak to zwykle bywa, niewiadomo kiedy bedzie.


miałem "okazje" miec wyslużoną sztukę. Plastiki strasznie tandetne, oski to chyba mocny graupner 300 by ukręcil...Luzy tu i uwdzie, ogolnie to raczej male gówienko to to jest...

ps. jest to tylko i wyłącznie moje odczycie w stosunku np. do xraya m18...
ogołnie nawet za 200zł tego modelu z gotową elektroniką bym niekupil, bo w sumie nic porzadnego z tego niebedzie...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 18, 2008 10:53 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2006 7:12 pm
Posty: 1795
Lokalizacja: Warszawa - Gocław
Na ebayu pojawiły się już podróbki z bezszczotkami.
Jego cena jest dosyć atrakcyjna ale myślę jednak, że takie połączenie długo nie wytrzyma.
Kumpel ma tą podróbkę i wytrzymałość w porównaniu do oryginału jest po prostu słaba...
Tu masz kilka mikrusów Asso:
http://modele.sklep.pl/index.php?cPath= ... t=1a&view=

Może wersja Factory Team? ;)

_________________
gg: 1337750


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sty 19, 2008 7:46 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 12, 2004 8:22 am
Posty: 3628
Lokalizacja: Wrocław
Syncro napisał(a):
Na ebayu pojawiły się już podróbki z bezszczotkami.
Jego cena jest dosyć atrakcyjna ale myślę jednak, że takie połączenie długo nie wytrzyma.
Kumpel ma tą podróbkę i wytrzymałość w porównaniu do oryginału jest po prostu słaba...
Tu masz kilka mikrusów Asso:
http://modele.sklep.pl/index.php?cPath= ... t=1a&view=

Może wersja Factory Team? ;)
Tak, widzialem juz to, na amerykanskich forach nawet na to az tak bardzo nie narzekali, zwlaszcza, ze dodawana jest karta do programowania regulatora.

Dzisiaj wpadlo mi zlecenie na dosc spory projekt wiec niewykluczone, ze bedzie jakas nadprogramowa kasa na nowy model wiec rozwazam teraz wersje FT bo to juz by byl calkiem przyzwoity modelik 8)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 23, 2008 8:34 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 12, 2004 8:22 am
Posty: 3628
Lokalizacja: Wrocław
No i moje plany sie zamienily. Wczoraj droga przypadkowa stalem sie (mam nadzieje) szczesliwym posiadaczem modelu hpi rs4 micro. Z grubsza plan jest taki by dorobic do niego przede wszystkim nowe plyty z laminatu oraz wstawic dobry naped i zasilanie. Tak sobie mysle nad wlozeniem bezszczotki, ale powiedzcie jak z wytrzymaloscia tego modelu, udzwignie taka moc? Drugie pytanko to o liczbe cel jakimi zasilac to male g.... Pierwsza wersja to silniki HPI 180 Modified 45t+jakis tam regulator do tego (wlasnie, macie moze jakies zrodla do schematow takiego regulatora?) i zasilanie raczej 5 cel(mozliwosc startow w zawodach). Druga opcja to bezszczotka + no wlasnie ile cel? 4,5 a moze 6 (tu rowniez mozliwosc startow w zawodach ale w openie co raczej na poczatek nie wiem czy bedzie dobre :lol: )?

Jak Wy sadzicie, co by bylo najlepsze dla mojego mikruska?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 23, 2008 8:40 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 20, 2005 10:11 am
Posty: 2778
Lokalizacja: Pabianice
Grzesiek Nóżka przerobił RS4 pod Opena. Pytaj go o szczegóły.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 23, 2008 1:19 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 02, 2004 11:03 pm
Posty: 396
Lokalizacja: Sosnowiec
Wszystko da się przerobić.
Ostatnio na zawodach w Kłodzku oglądałem hybrydę M18 z RS4.
Przednie zawieszenie było z M18, a tylnie z RS-a. Napęd na przednie koła.
Model był prototypem do dalszych testów i startował w klasie standard.
Co do startu w zawodach to na początek myślę ,że dobrą szkołą będzie standard.Od razu możesz przygotować sobie model pod bezszczotkę z pakietami 7,2V . Na początek dasz 5 celek (do standardu), a potem dokładasz jeszcze jedną i masz 7,2V do opena. Do tego od razu regulator bezszczotkowy bo do większości można podłączyć też zwykły silnik szczotkowy np 180-tkę. Wtedy koszt przesiadki do opena będzie najmniejszy. Zmieniasz tylko silnik, koła i ewentualnie "rozbudowujesz" pakiety, chociaż przy silniku o wysokim kV nie jest to konieczne

_________________
Pozdrawiam :-)
Slash 2 WD
X-Ray T1FK05, M18
1/16 Slash/Revo

Jammin CRT.5 electric


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 27, 2008 10:26 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 12, 2004 8:22 am
Posty: 3628
Lokalizacja: Wrocław
Przemysław Staniewski napisał(a):
Do tego od razu regulator bezszczotkowy bo do większości można podłączyć też zwykły silnik szczotkowy np 180-tkę.
A czy regulator mamba 25 i ten, ktory pokazalem w linku w pierwszym poscie maja taka opcje?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest N maja 12, 2024 4:41 pm


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL