Forum serwisu RC AUTO
  * RC AUTO    * e-mail do ADMINA    * FAQ    * Szukaj   * Użytkownicy
* Zaloguj   * Zarejestruj
Teraz jest Pt mar 29, 2024 7:04 am

Teraz jest Pt mar 29, 2024 7:04 am




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor
PostNapisane: So kwi 12, 2014 9:28 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt gru 06, 2011 3:43 pm
Posty: 28
Witam,

proszę o informację jakim prądem bezpiecznie ładować pakiety Turnigy 4 Cell 14,8V 30-40C 5000 mAh, dodam że mam ładowarkę iMAX B6 i standardowy zasilacz. Za cholerę nie mogę znaleźć konkretnych informacji o parametrach ładowania ww pakietów!

Pozdrawiam,

Piotr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N kwi 13, 2014 12:51 am 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 01, 2012 6:39 pm
Posty: 8
Lokalizacja: Lublin
Tuco Benedico napisał(a):
Witam,

proszę o informację jakim prądem bezpiecznie ładować pakiety Turnigy 4 Cell 14,8V 30-40C 5000 mAh, dodam że mam ładowarkę iMAX B6 i standardowy zasilacz. Za cholerę nie mogę znaleźć konkretnych informacji o parametrach ładowania ww pakietów!

Pozdrawiam,

Piotr


Jeśli dla konkretnego pakietu nie ma szczególnych danych o parametrach ładowania to znaczy, że obowiązują ogólne zasady.
Te ogólne zasady w skrócie to:
Ładowanie mniejszymi prądami sprzyja dłuższej żywotności aku. Dla większości nowoczesnych pakietów bezpieczne jest ładowanie prądem 1C, gdzie parametr C = 0,001 pojemności baterii, czyli dla twojego pakietu 1C = 5A.
Niektórzy polecają nawet ładowanie 1/3 C. dla zachowania sprawności baterii przez długi czas. Takie ładowanie razem z balansowaniem powinno się wykonać raz na kilka ( 5- 7) ładowań pakietu.
Na co dzień możesz spokojnie ładować prądem 5A a jeśli czas nie gra roli, to 2,5A. Ładowanie mniejszym prądem trwa oczywiście dłużej.

Na ten temat jest mnóstwo bardziej szczegółowych wiadomości w necie. Na tym forum temat ładowania pakietów również był już wielokrotnie opisany. Poszukaj ogólnych informacji o parametrach i ładowaniu pakietów LiPo.

_________________
Pozdrawiam,
KaPItek
------------------------------------------------
Traxxas E-Maxx


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N kwi 13, 2014 5:47 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 21, 2011 10:41 am
Posty: 1992
Lokalizacja: Kraków
Akurat tutaj trzeba podejść od strony mocy ładowarki. Jako że jesteś laik kupiłeś pakiet którego potrzebna moc ładowania przekracza moc ładowarki.
ładowarka ma 50W. Potrzebna max. moc ładowania dla pakietu (przy 1C)(Ja bym nie ładował mniejszym, ty nie masz wyboru) to 16.8V * 5A = 84W.
Jako że masz tylko 50W ładowarkę to: 50W/16.8V= ok. 3A tyle możesz max ładować swój pakiet.

Co do innych parametrów to chyba nie muszę pisać że ładowarkę ustawiamy na balansowanie i 4 Cele.

_________________
KS Wanda Sekcja Modelarska RC Kraków


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N kwi 13, 2014 9:08 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 04, 2009 12:09 pm
Posty: 5736
Lokalizacja: Murowana Goślina/Grajewo
Tanie pakiety powinno się zawsze ładować z balanserem.
Wyprzedzając pytanie; turnigy to tanie pakiety, nawet jeśli kosztował ~200zł ;)

_________________
OCM KAOS DT19-T BL
Mugen Seiki MBX5T BL
Trx Summit BL
Marui Big Bear
Tamiya:
-GT-01 BL
-TXT-1
Kyosho:
-959 BL
-The Boss
-Rally Sports
-Gallop MkII


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz kwi 17, 2014 8:11 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt gru 06, 2011 3:43 pm
Posty: 28
Panowie dzięki za informacje! Forum czytam uważnie ale nigdzie nie znalazłem "przepisu" na ładowanie pakietów dokładnie takich jak moje. Akumulatory kupiłem w Hobby Kingu więc nie były drogie ale mam świadomość że nie jest to nic specjalnego. Zasilacz posiadam marki "RCTrax" o mocy 60W. Czyli radzicie ustawić lądowanie na 5 czy 3 A, oczywiście ładowarkę ustawiamy na balansowanie i 4 Cele;)! Czytałem opinie forumowiczów i niektórzy radzą lądować 1A?! Powiedzcie mi jeszcze ile może trwać, mniej więcej lądowanie takiego pakietu przy ustawieniu 1A a ile 5A?
W mojej ładowarce jest ustawiony "Auto-Stop" po 120 minutach. Nie wiem czy to można jakoś zmienić czy po tym czasie rozpocząć ładowanie od początku i kontynuować aż do pełnego naładowania?
I jeszcze ostatnia sprawa..., jakie mogą być graniczne, bezpieczne i dopuszczalne wahnięcia w napięciu poszczególnych cell, bo u mnie napięcie w poszczególnych cell-ach jest lekko rozjechane?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz kwi 17, 2014 9:04 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 21, 2011 10:41 am
Posty: 1992
Lokalizacja: Kraków
Chyba nie czytasz dość uważnie jeśli nadal nie załapałeś ani nie znalazłeś odpowiedniego tematu.

No cóż odpowiadam kolejny raz:

Czy ustawić 5A czy 3A. Obliczysz to ze wzoru P=U*I

Tak ustawiasz na 4 cele i balansowanie.

Forumowicze piszą 1A. Może jednak Ci się pomyliły literki i piszą 1C. TO dość duża różnica bo 1A to 1A a 1C to pojemność pakietu wyrażona w amperach.

Jak już wiesz co to 1C to ładowanie pakietu przy takim prądzie trwa godzinę. Przy balansowaniu trwa dłużej.

Auto-stop czasowy jak i pojemnościowy można wyłączyć w ustawieniach ładowarki.
Jeśli będziesz ładował prądem mniejszym od 1C to lepiej te ograniczenia wyłączyć.

Min. napięcie na celi to 3V (niżej może ulec uszkodzeniu). Max. napięcie na celi to 4.2V (przeładowanie może uszkodzić pakiet a nawet spowodować pożar).
Ładowarka sama to na szczęście kontroluje.
Rozbieżności na celach nie powinny być większe jak 0.2V. Gdy są rozbieżności to właśnie po to jest tryb balansowania by je zniwelować.

_________________
KS Wanda Sekcja Modelarska RC Kraków


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz kwi 17, 2014 10:04 pm 
Offline

Dołączył(a): N sie 26, 2012 9:16 pm
Posty: 465
Amperaż ustaw ile fabryka dała (5A) i tak nie zepsujesz tej baterii 50 watową ładowarką, stawiam że szybciej ładowarka się zepsuje jak nie będzie dobrego chłodzenia

_________________
Reely Carbon Fighter BL 1:10
inne: Ansmann Carson Jamara Kyosho Reely TeamC Traxxas Tamiya


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Teraz jest Pt mar 29, 2024 7:04 am


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL