Forum serwisu RC AUTO
  * RC AUTO    * e-mail do ADMINA    * FAQ    * Szukaj   * Użytkownicy
* Zaloguj   * Zarejestruj
Teraz jest Pt kwi 19, 2024 7:00 am

Teraz jest Pt kwi 19, 2024 7:00 am




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor
PostNapisane: Pn lip 16, 2012 6:12 pm 
Offline

Dołączył(a): N sty 15, 2012 7:58 pm
Posty: 395
Taaaak, wiem że temat oświetlenia był już duuuuu(...)uuuuużo razy przerabiany i że mnóóóstwo jest tego w necie :P ale odpowiedzi na to co mnie dręczy ni ma (a przynajmniej nie znalazłem). Od razu zaznaczę też, że geniuszem w tej dziedzinie nie jestem :)

Otóż, jak to jest, że odbiornik oddaje (nie wiem jak to nazwać) 6V dla każdego gniazdka, a gdy się kupuje moduł oświetleniowy można do niego podpiąć 8 diod, a czasem więcej? Wynikałoby z tego, że musiałby taki moduł mieć diody o napięciu 0,75V, a ja diody o najniższym V jakie znalazłem miały 1,85V... Co pozwala tym diodom pracować przy tych 6v? Te diody mają faktycznie tak mały woltaż tylko po prostu nie znalazłem ich bo jestem ślepy, czy może te moduły mają w sobie coś co pozwala pracować tym diodom? Czytałem o jakichś rezystorach ale z tego co zrozumiałem to działają one tylko w odwrotną stronę, czyli zmniejszają V żeby się diody nie spaliły.

Pytam bo chciałem zrobić oświetlenie w modelu (bez jakichś migaczy, świateł stopu czy innych dupereli), jednak dwie, czy trzy diody nie wystarczą (a na tyle mniej więcej wystarcza woltaż odbiornika) :/ Oświetlenie przydałoby mi się po to, bym widział model w ciemnościach i dobrze by było jakby oświetlał trochę teren przed sobą ale to już nie jest aż tak ważne, w ostateczności przykleje do niego latarke :D . W skrócie dwie czerwone diody na tył, i jakieś mocniejsze białe na przód, dwie / cztery / sześć / osiem, nie wiem ile, tyle ile się da :P

Jak się lutuje, gdzie dać plus gdzie minus i takie tam to wiem. Jedyne co chciałbym się od was dowiedzieć, to czy da się z odbiornika więcej wycisnąć? Czy może się bardziej przyłożyć do szukania ledów z woltażem poniżej 1V? Pomóżcie mi bo sam nie mogę znaleźć nic na necie :/

Jeszcze jedno, czy można te diody podłączyć do gniazdka w odbiorniku BATT? Bo słyszałem, że ludzie tam podpinają wentylatorki, ale nie wiem czy to prawda.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lip 18, 2012 5:10 pm 
Offline

Dołączył(a): N sty 15, 2012 7:58 pm
Posty: 395
Przeszukując różne źródła wiedzy w poszukiwaniu oświecenia natrafiłem na informacje, że przecież diody jak się podłącza równolegle to potrzebny im woltaż nie wzrasta. Czyli po kilku dniach poszukiwań w końcu sam znalazłem odpowiedź na swoje pytane :P Ale teraz mam inne :D Czy odbiornik to wytrzyma? Czy odbiornikowi jest wszystko jedno ile bym tych diód równolegle podłączył, czy są jakieś granice? Chciałbym podłączyć 4 lub 6 diod, ok 2-4V każda. Nic nie spale jak podłącze te diody do odbiornika? I czy mogę je podłączyć pod trzeci kanał lub pod miejsce na koszyczek na baterie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lip 18, 2012 7:19 pm 
Offline
Administrator forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 17, 2007 2:09 pm
Posty: 1527
Lokalizacja: Poznań
Na pewno podłączyć pod 3 kanał możesz i będzie działało, możliwe, że pod złącze BATT też, aczkolwiek wiele odbiorników jest tam zabezpieczone diodą, że tym gniazdem mogą tylko pobrać prąd. Co do tego ile można diod podłączyć sprawa jest bardzo prosta. Wszystko zależy od tego ile prądu dostarcza układ BEC regulatora. Najpopularniejsze diody (np takie 3mm) pobierają ułamkowe prądy rzędu 0,02A a wydajność prądowa takiego układu BEC w reglu to najczęściej z 2-3A, zakładając, ze z 1A weźmie maksymalnie serwo to sobie jeszcze sto diodek podłączysz i będą świeciły (oczywiście są też diody mocniejsze nawet takie 30W). Polecam temacik http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic490262.html gdzie jest przez pewnego sfrustrowanego użytkownika opisane jak działa dioda Led i wszelkie zasady łączenia tego typu źródeł światła.

_________________
RC CLUB POZNAŃ
Zapraszamy na organizowane przez nas treningi w hali- nowy już nadchodzi!!! ==> info na PM albo TU


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lip 18, 2012 7:21 pm 
Offline

Dołączył(a): N sty 15, 2012 7:58 pm
Posty: 395
hehe, dzięki, No to już chyba wszystko wiem :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Teraz jest Pt kwi 19, 2024 7:00 am


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL